Haberler

TÜRKONFED Ankara`da Gündemin Nabzını Tuttu
TÜRKONFED Ankara`da Gündemin Nabzını Tuttu

         

TÜRKONFED Ankara`da gündemin nabzını tuttu

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça ve beraberindeki heyet, Ankara temasları kapsamında ülke gündemine ilişkin iş dünyasının görüşlerini siyasi parti liderlerine aktardı. Görüşmelerde, partilerin TÜRKONFED gibi iş dünyası örgütlerinin bilgi birikimine olan ihtiyaçları, örgütlenmenin önemi vurgulanırken, AB ve ABD arasında imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması dolayısıyla Türkiye`nin alacağı pozisyon da gündemdeki konular arasındaydı. 

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, TÜRKONFED Yönetim Kurulu ve TÜRKONFED`e üye dernek ve federasyon temsilcileriyle birlikte, 21 Mayıs Salı günü Ankara`da siyasi partileri ziyaret etti. Heyet, Ankara temasları kapsamında; önce Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş`u, daha sonra sırasıyla Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nu ziyaret etti.

TÜRKONFED heyeti; çözüm süreci, yeni anayasa, bölgesel kalkınma, Türkiye ekonomisi ve kadın istihdamı gibi ülke gündemini ilgilendiren konularda siyasi parti liderleriyle görüş alışverişinde bulundu.

``Çözüm süreci, Doğu ve Güneydoğu`da yatırım ve istihdamı artıracak?

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, Ankara`daki temasları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ülkenin en önemli gündem maddesinin çözüm süreci olduğunu belirterek şunları söyledi:

``TÜRKONFED olarak, Kürt sorununun çözümü konusunda başlatılan çabaları destekliyoruz. Bu çabanın yeni bir anayasa ve etkili bir bölgesel kalkınma stratejisi ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Terörden en çok etkilenen Doğu ve Güneydoğu, fakirlik tuzağı riski altındaki bölgelerdir. Güvenlik tehdidi, yatırımların önündeki en büyük engel olmuştur. Barış ve demokrasi sürecinin başarıyla yürümesiyle birlikte bölgede yatırım ve istihdam artacaktır. Devlet bütçesinde terörle mücadeleye ayrılan kaynakların da ekonomik olarak üretken alanlarda kullanılmasının yolu açılacaktır?

``Türkiye Transatlantik anlaşmasına dahil olmalı?

Heyetin Ankara ziyaretleri kapsamında dikkat çeken diğer bir konu da, ABD ile AB arasındaki ``Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması`` oldu. Bu konunun, Türk özel sektörü için büyük önem taşıdığını belirten Süleyman Onatça, ``Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Türkiye, AB ve ABD`ye yaptığı ihracatta rekabet avantajını yitirebilir, ticaret sapması riskini yaşayabilir. Bu olumsuz etkinin yanı sıra tarife dışı engellerin azalmasından kaynaklanan ihracat artışı ve yatırım artışı etkisi avantajı ile de karşı karşıya kalabilir`` dedi. Onatça açıklamasına şöyle devam etti: ``Sayın Başbakan`ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği ve TÜRKONFED`in de katıldığı ABD ziyareti, bu kapsamda umutlarımızı artırmıştır. ABD ve Türkiye arasındaki yakın ilişkinin ekonomiye yansımalarının da olumlu olacağını düşünüyoruz.``Süleyman Onatça, iş dünyasının AB ve ABD`deki muadil örgütlerle lobicilik yaparak Türkiye`nin anlaşmaya taraf olması için çalışması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ankara temaslarında TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça`ya, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Güler, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Alper Bektaş, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Değer, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Güçlü, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Salih Özen, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sandal, ÇorluSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Civan, TÜRKONFED Bölgesel Yapılanma Bölüm Sorumlusu Betül Çelikkaleli ve İÇASİFED Koordinatörü Serkan Özşölen eşlik ettiler.

 

Son Haberler