Haberler

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırımcı Danışma Konseyi Batman
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırımcı Danışma Konseyi  Batman

         

TÜSİAD`ın çözüm sürecine destek için gerçekleştirdiği Doğu ve Güneydoğu Yatırımcı Danışma Konseyi toplantısının ikincisini dün Batmanda gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarını TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz , TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça ve Batman Valisi Yılmaz Arslan yaptı.

Başkan Muharrem Yılmaz, Çözüm için gerekli adımlar atıldıkça, biz de söz veriyoruz, refahı üretmenin sorumluluğunu üstlenmeye hazırız dedi. TÜSİAD`ın 6 aydan kısa bir süre içinde bölgede ikinci kez böyle bir toplantı gerçekleştirmesi, doğuya yatırımı artırmayı hedefleyen bu toplantıların sürdürülebilirliği açısından önemli bir gösterge olarak değerlendirildi. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz da Cizre`de yaptığı konuşmayı hatırlatarak, ``Cizre`de çözüme yatırım için buradayız, demiştik. Bugün, Batman`da, Çözüme yatırıma devam ediyoruz demek için buradayız``dedi

 Süleyman Onatça da ``Doğu ve Güneydoğu illeri daha hızlı kalkınırsa batıyı da kalkındıracak`` diye konuştu. Onatça, sözlerini bir Kürt atasözü olan ``Uzun yol küçük adımlarla başlar`` sözleriyle bitirdi. 

Batman Valisi Yılmaz Arslan ise yaptığı konuşmada Batman`dan bahsederek ``Konuşmalarda makro planda gerçekten güzel bir çerçeve çizildi. Ben de size Batman`dan bahsetmek istiyorum. Şuan sizler pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Batman`dasınız. 1937 de bucak yapılmış, 40-50`li yıllarda petrolün bölgede keşfiyle birlikte gelişmiş ve 1990 yılında vilayet olan Batman`dasınız. Dicle nehri ile kolları arasında yer alan ve bereketli toprakları olan eşsiz bir yerdesiniz.

Sizler iş dünyasının çok seçkin temsilcilerisiniz. Öncelikle ülkemize katkılarınız için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hepinize teşekkür ediyorum. İlimizin ekonomik yapısı ve potansiyelini anlatmak istiyorum. Batman, sosyo ekonomik gelişmişlik endeksinde 70`inci sıradadır. Yeni oluşturulan istatistik sınıflandırma bölgelerine göre de Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak bir bölge oluşturmaktadır. Sosyal ekonomik gelişmişlik endeksinde Batman merkez ilk sırada yer almaktadır. Uluslararası Rekabet Araştırmalar Kurumu`nun 2010 yılında yayınladığı iller arası rekabetçilik endeksinde ise Batman 59`uncu sıradadır. Sadece geçtiğimiz yıl Batman havaalanında 500 bin kişi istifade etti. Şuan haftada Batman havaalanından İstanbul ve Ankara`ya 70 uçak seferi yapılmakta. Kamu`nun Batman`da devam eden 2 milyar civarında yatırımı bulunuyor. Bölgede geçmişti yaşanan bütün sıkıntılar ve engellemelere rağmen devletimiz yatırımlarından vazgeçmedi. Batman`da küçük ve orta boyuttu yaklaşık 200 sanayi işletmesinden 10 bine yakın kişi istihdam ediliyor. Şuanda 123 yatırımcımız arsa bekliyor. Maliye Bakanımızın talimatıyla büyük bir alanın kamulaştırma çalışmalarına başlıyor. 

Biz Batman`ı tanımlarken ``petrolden doğan kent`` diyoruz. Burada 1954`den buyana faaliyet gösteren TPAO ve TÜPRAŞ gibi büyük sanayi kuruluşumuz var. Bilindiği üzere ülkemizin 27 milyon ton civarında petrol ithalatı bulunuyor. Son yapılan teşvik düzenlemesi bu bölge için çok şey ifade ediyor ve çok büyük avantajlar sağlıyor. Bu teşvik sisteminin yürürlüğe girmesinin üzerinden 16 aylık bir süre geçti. Bu sürece Batman`da 100 adet teşvik belgesi alındı. 7 bin kişiye yakın istihdam taahhüdünde bulunulmuş olundu.123 yatırımcı şuan yatırım yapmak için bizden yer talep ediyor`` diye konuştu.

TÜSİAD  Başkanı Muharrem Yılmaz başkanlığında Batman`a giden 60`ı aşkın kişinin yer aldığı TÜSİAD heyetinde, yönetim kurulu üyelerinden Memduh Boydak, Tarkan Kadooğlu, Volkan Vural, Cansen Başaran Symes, Şükrü Ünlütürk, Simone Kaslowski gibi isimler katılırken, Mustafa Koç, Tuncay Özilhan, Erdal Aksoy ve Aziz Zapsu gibi iş dünyasının önde gelen temsilcileri de yer aldı. DOGÜNSİFED , DİCLESİFED ve FIRATSİFED yönetici ve üyeleri ile Batman iş dünyası ve çok sayıda büyükelçi de toplantıda hazır bulundu.

Muharrem Yılmaz`ın konuşmasına yine Kürtçe selamlama ile başlaması ve TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça da konuşmasını, ``Uzun yol küçük adımlarla başlar`` şeklindeki Kürt atasözüyle bitirmesi salondan alkış aldı.

Son Haberler