Haberler

(TÜRKONFED) KONSEY TOPLANTISI YAPILDI

 

Türk Girişim ve İş dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)KONSEY TOPLANTISI  yapıldı.

Sultan sarayında yapılan genel kurul toplantısına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ,Faruk Septioğlu,Şuay Alpay,TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz,TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça,ELKİAD Yönetim kurulu başkanı Prof.Dr. Yasemin Açık,FIRATSİFED yönetim kurulu başkanı Yahya Alper Bektaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri,iş adamları ile ilgili federasyonların üyeleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan ELKİAD Yönetim Kurulu başkanı Prof.Dr. Yasemin Açık böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için duyduğu memnuniyeti dile getirerek;?Gelişen ve globalleşen dünya içerisinde gelişen bir olguda kalkınma,eskiden makro ekonomik göstergelerin ön planda olduğu ulusal kalkınma daha önemli iken günümüz dünyasında yerel aktörlerin ön planda olduğu yerel kalkınma daha çok önem kazanmış durumda.yerel kalkınmanın sağlanması ve bölgesel farklılıkların en aza indirilmesi için hepimize büyük görevler düşmektedir.?dedi.

FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Alper Bektaş; ?Bölgesel kalkınma bugüne kadar TÜRKONFED?in başlıca çalışmalarından bir tanesi oldu bundan sonrada yaptığı bu çalışmaları çeşitli rapor ve faaliyetlerle sürdürüleceğine inanıyoruz. FIRATSİFED olarak her zaman TÜRKONFED?e bu konuda destek vermeyi hedefliyoruz. Bugün düzenlenecek panel ve oturumlarda iş ve sanayi dünyamızın değerli üyelerinden, akademisyenlerimizden bu konuda değerlendirme ve görüşlerini alarak bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmayı umuyoruz.?dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz yaptığı konuşmasında; ?Kamu, bölgesel kalkınma projesinin altyapısını oluşturmakta önemli bir başarı sağladı. Sayın Bakanımızın liderliğinde, Kalkınma Bakanlığı?nın önderliğinde kalkınma ajansları Türkiye genelinde örgütlenmelerini, fiziki imkânları gayet müsait şekilde tamamlardılar. Aynı zamanda onlarla birlikte çalışacak örgütlenmiş, iyi hazırlanmış bir iş dünyasının da bu sürecin etkin çalışması için önemli bir sorumluluğunun olduğunu unutmamamız gerekli.Her federasyon kendi bölgesinin kalkınma vizyonuna azami katkı sağlamak,bunun için projeler geliştirmek ve kendi ajansları ile yakın işbirliği içinde olmak zorundadır.Burada henüz birkaç ay önce kurulan FIRATSİFED? in de ,TRB1 bölgesi kalkınma vizyonuna azami katkı sağlayacağına inandığımı belirtmek isterim.?dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz konuşmasında 10. Kalkınma planı hakkında bilgiler vererek; ?Bölgesel kalkınma ajanslarımız kanalıyla yerel düzeyde halkımızın görüşlerini alarak hepsini derledik ve bütün bunların üzerine 10. Kalkınma planımızı inşa etmeye başladık. Bu planla birlikte Türkiye 2023 vizyonunun ilk 5 yılını daha detaylı bir hale getirmiş olacak.?dedi.

Program açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Prof.Dr Erdinç Yeldan?ın yaptığı ?Türkiye de Gelir ve Yaşam Koşulları? paneli ve Moderatörlüğünü Tarkan Kadoğlunun yaptığı ?TRB1 Bölgesinde kalkınma ve Yatırım Oturumu paneli? ile son buldu.

Son Haberler